Okresní kolo basketbalu chlapců

Aktualizováno: středa 1. duben 2020 9:50 Zveřejněno: středa 1. duben 2020 9:50

Dne 5. března 2020 se na ZŠ Studánka v Pardubicích konalo okresní kolo v basketbalu chlapců. Naši žáci byli nalosováni do skupiny A společně se ZŠ Dašická, ZŠ Polabiny 2 a domácí ZŠ Studánka. Ve své skupině podlehli pouze domácím hráčům, a tak si zajistili postup do bojů o medaile. Protože zápasy ze skupin se započítávaly i do semifinále, naši chlapci si zahráli o třetí místo. V tomto zápase byl naším soupeřem tým ZŠ Holubova z Holic. Po vyrovnaném začátku utkání se naši basketbalisté dostali do tempa a postupně zvrátili zápas ve svůj prospěch. V konkurenci 7 základních škol si hoši vybojovali krásné třetí místo.

Lyžařský výcvik v Jedlové v Orlických horách

Aktualizováno: středa 1. duben 2020 9:49 Zveřejněno: středa 1. duben 2020 9:49

Na začátku března se naši sedmáci zúčastnili žáci lyžařského výcviku. Již po osmnácté odjeli na chatu Kristýna v Jedlové, nedaleko Deštného v Orlických horách.

Všichni s napětím očekávali, jak budou vypadat místní svahy, jaké bude ubytování a co bude k obědu. Při příjezdu nás přivítalo teplé počasí a dostatek sněhu na to, aby mohl být ihned odpoledne zahájen výcvik.

Ten začínal tradičním rozřazením do družstev. Nejprve se dolů pouštěli samozřejmě ti, kteří jezdí na hory pravidelně lyžovat. Potom našli odvahu ti, kteří na lyžích již někdy stáli a nakonec přišli na řadu ti, kteří se s horami seznámili až na místě.

Od druhého dne potom probíhala pravidelná výuka na svahu. Začínalo se od nejjednodušších prvků, které postupně přecházely v nácvik těžších lyžařských dovedností.

Sníh však poměrně rychle ubýval, což mělo za následek to, že místní vlek Start ukončil v úterý kolem poledne provoz. Proto jsme odpoledne, stejně jako mnoho jiných škol, využili možnost zajet si zaplavat do bazénu v Rychnově nad Kněžnou.

Další den proběhly závody. Tentokrát ale ne tradiční ve slalomu, ale v oblíbeném zimním sportu biatlonu. Žáci se sice nepohybovali na běžkách ale „po svých“, načež následovala střelba ze vzduchovky.

Předposlední den výcviku si zájemci odjeli zalyžovat na větší sjezdovku do Deštného, ostatní se na ně šli pěšky podívat.

Všichni žáci vytvořili velmi dobrou partu, která táhla za jeden provaz. Společně zažili mnoho legrace a veselí a výcvik si dosyta užili.

TECHNOhrátky SOŠ a SOU technické Třemošnice

Aktualizováno: středa 1. duben 2020 9:48 Zveřejněno: středa 1. duben 2020 9:48

Deset chlapců a dívek z osmých tříd naší školy se zúčastnilo TECHNOhrátek v SOŠ a SOU technickém Třemošnice.

Jeho zaměstnanci a žáci připravili pro skoro 140 účastníků šest pracovišť – obráběč kovů, nástrojař, mechanik seřizovač CNC strojů, mechanik strojů a zařízení, strojní mechanik a truhlář.

Na stanovišti nástrojařů zaujalo vystřihování tvarů nůžkami na plech, na které se stála fronta, a zájem byl i o řezání pilkou na železo. Děti si zkusily práci s pilníkem a názorně tak zjistily, jakou roli při tom hraje různá tvrdost kovů. Živo bylo rovněž u obráběcích strojů, jejichž obsluhu si žáci opatrně a pod dozorem vyučujících vyzkoušeli. Mladé počítačové nadšence potěšilo stanoviště mechanik seřizovač CNC strojů, kde si modelovali klíčenku s logem třemošnické střední školy.

Součástí akce byla i prezentace společnosti Kovolis Hedvikov. Všem zúčastněným se toto setkání velice líbilo.

Svět kolem nás

Aktualizováno: středa 1. duben 2020 9:46 Zveřejněno: středa 1. duben 2020 9:46

Cyklus Svět kolem nás je mezinárodní vzdělávací projekt, který našim žákům i učitelům již poněkolikáté přiblížil zajímavá místa planety. Letos jsme se blíže seznamovali se vzdálenou Čínou - říší za Velkou zdí. Pomocí techniky a průvodního slova jsme se ocitli v rozlehlé zemi, plné kontrastů. Kromě historie, zeměpisných i přírodopisných údajů nás zaujaly zvyky a běžný život tamního obyvatelstva. Za úplného ticha jsme sledovali prastarý rituál nebeského pohřbu nebo záběry na pandu velkou. Žáky zajímaly také zážitky z expedice, na které se mohli na závěr promítání zeptat.

Výprava za Tutanchamonem

Aktualizováno: pondělí 9. březen 2020 7:31 Zveřejněno: sobota 7. březen 2020 13:34

Třída 6. B se v lednu vydala do Národního muzea na výstavu Tutanchamon RealExperience pořádanou k výročí 100 let české egyptologie.

Díky originálním archeologickým památkám a nejnovějším multimediálním technologiím se žáci ponořili do prostředí starověkého Egypta. Výstavou provázel ten nejpovolanější průvodce Howard Carter, samotný objevitel Tutanchamonovy hrobky. Žákům tak byla názorně přiblížena látka, kterou probírají v hodinách dějepisu. Viděli Údolí králů, Tutanchamonovu hrobku a její poklady. Poznali příběh tohoto slavného faraona.

V čase zbývajícím do odjezdu si žáci prohlédli sochu sv. Václava na Václavském náměstí a nově zrekonstruovaný Staroměstský orloj, na němž se ve 12 hodin ukázali apoštolové.