Nahlédněte k nám

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Nadcházející akce

  
Aktualizace:

Írán - zahalená krása

Aktualizováno: středa 20. březen 2019 7:36 Zveřejněno: středa 20. březen 2019 7:36

Když se řekne Írán, vybaví si starší generace 3 pojmy: šáh Rezá Pahlaví, íránsko-irácká válka a Ájatolláh Chomejní - vůdce islámského státu.

Autoři interaktivního zeměpisného pořadu nás tentokrát seznámili s historií a současností této rozlehlé země s 82 miliony obyvatel.

Pohoří na severu, s nadmořskou výškou do 6000 m n. m., a podél iráckých hranic, kde stále žijí nomádi, přecházejí ve vnitrozemí v pouště a polopouště. V oáze leží i nejstarší město Jazd, které je zásobováno vodou sítí podzemních kanálů přivádějících vodu samospádem z hor. V celé zemi je na 30 tisíc těchto kanálů, nejdelší měří 88 km. Mezi další vynálezy, které umožňují život v nepříhodných podmínkách, patří větrná věž. Komín s postranními štěrbinami odvádí vítr do podzemí domu k vodnímu kanálu, tam se vzduch ochladí a proudí dále do domu. Potraviny se uchovávají v jachčalech, kuželových hliněných stavbách, v podzemí naplněných ledem z hor.

Dominantou hospodářství je těžba ropy v Perském zálivu i na pevnině, tkaní koberců, pěstování a vývoz datlí, pistácií, šafránu a koření.

Ze severu země se dostala do Evropy v 17. století i perská kočka. Víte, že z perštiny pochází i slova šach mat – král je mrtev, šála, kabát a halenka? 

Děkujeme agentuře Svět kolem nás za nevšední zážitek.

Mgr. M. Nápravníková

Hledání