Írán - zahalená krása

Když se řekne Írán, vybaví si starší generace 3 pojmy: šáh Rezá Pahlaví, íránsko-irácká válka a Ájatolláh Chomejní - vůdce islámského státu.

Autoři interaktivního zeměpisného pořadu nás tentokrát seznámili s historií a současností této rozlehlé země s 82 miliony obyvatel.

Pohoří na severu, s nadmořskou výškou do 6000 m n. m., a podél iráckých hranic, kde stále žijí nomádi, přecházejí ve vnitrozemí v pouště a polopouště. V oáze leží i nejstarší město Jazd, které je zásobováno vodou sítí podzemních kanálů přivádějících vodu samospádem z hor. V celé zemi je na 30 tisíc těchto kanálů, nejdelší měří 88 km. Mezi další vynálezy, které umožňují život v nepříhodných podmínkách, patří větrná věž. Komín s postranními štěrbinami odvádí vítr do podzemí domu k vodnímu kanálu, tam se vzduch ochladí a proudí dále do domu. Potraviny se uchovávají v jachčalech, kuželových hliněných stavbách, v podzemí naplněných ledem z hor.

Dominantou hospodářství je těžba ropy v Perském zálivu i na pevnině, tkaní koberců, pěstování a vývoz datlí, pistácií, šafránu a koření.

Ze severu země se dostala do Evropy v 17. století i perská kočka. Víte, že z perštiny pochází i slova šach mat – král je mrtev, šála, kabát a halenka?

Děkujeme agentuře Svět kolem nás za nevšední zážitek.

Mgr. M. Nápravníková