Semiramis pomáhá s adaptací žáků

Aktualizováno: úterý 15. září 2020 17:49 Zveřejněno: úterý 15. září 2020 17:08

Druhý týden nového školního roku zakončili žáci 6. B a 6. C netradičně. Školu v pátek 11. září navštívily pracovnice organizace Semiramis, která má dlouholetou praxi v oblasti prevence rizikového chování dětí a mládeže. Naše škola se Semiramis spolupracuje již několik let.

Tentokrát bylo hlavním cílem podpořit úspěšný návrat žáků do školního prostředí a usnadnit proces jejich adaptace. Většina z nich totiž kvůli koronavirové výluce nenavštěvovala školu po dobu dlouhých měsíců. V 6. C měl mít tento den ještě jeden významný efekt. Jelikož se ve třídě sešli žáci z různých škol, bylo zapotřebí je vzájemně seznámit a nastartovat procesy, které jsou nezbytné pro zdravé fungování třídního kolektivu včetně nastavení spolupráce a pocitu důvěry ve vztahu k třídní učitelce.

V praxi probíhal den v duchu diskusních, pohybových i tvůrčích činností, které cílily na posílení kooperace ve třídě, nácvik vzájemné komunikace, společné řešení problémů, hledání východisek a v neposlední řadě také na posílení role třídního učitele, jako součásti třídního kolektivu.

Žáci se během šesti vyučovacích hodin vžili do role posádky zaoceánské lodi a společně překonávali nastražené překážky. Pomocí zábavných aktivit byla testována například paměť nebo schopnost spolupráce žáků a třídní soudržnost.

Druhou polovinu tohoto výjimečného dne trávili žáci ve venkovním prostředí městského parku. Zde pro ně byla připravena hra, na jejímž konci čekala odměna v podobě sladkého pokladu. Na cestě ke sladkostem museli plnit rozličné úkoly, skládat mapu, luštit šifry.

Celý páteční program hodnotím velmi pozitivně a připisuji mu velký význam jak pro žáky, kteří v podstatě nepřetržitě pracovali jako jeden tým, tak pro třídní učitele, kteří mohou takto své žáky poznat jinak, než při běžné výuce, mohou dobře mapovat vztahy ve třídě a navázat ještě hlubší vztah ke svým svěřencům.

Děkujeme tímto organizaci Semiramis za přípravu tohoto dne a těšíme se na další spolupráci.