Akce 2. stupeň

V hodinách hudební výchovy rádi zpíváme a hrajeme na hudební nástroje. Ale i hudební teorie a dějiny hudby patří do náplně hudební výchovy. Proto jsme si na počátku hudebních dějin povídali o pravěké hudbě, která doprovázela i tehdy mnohé denní činnosti, rituály, slavnosti… Povídali jsem si, jaké materiály měli naši předkové pro výrobu hudebních nástrojů k dispozici a jaké hudební nástroje si dokázali vyrobit.

Následoval úkol: vtělit se do pravěkého člověka a z přírodních materiálů vyrobit libovolný hudební nástroj – rytmický (chrastítka, ozdobná dřívka, bubínky), dechový (píšťalky, Panovu flétnu), drnkací (předchůdce kytary), či melodické dřevěné zvonkohry (dnešní xylofon), nebo „mluvící dřevo“ – hlas duchů australských kmenů – čaringa (roztočením vydávává vrčivý zvuk k dorozumívání na dlouhé vzdálenosti). Někteří se s úkolem opravdu vypořádali na velkou 1 a v hodinách hudební výchovy si tak můžeme zahrát i na své vlastní nástroje – jako kdysi……

Projektový den v Kladrubech nad Labem – projekt I-KAP II

(Implementace Krajského akčního plánu Pardubického kraje II)

V polovině října se žáci 7. C zúčastnili projektového dne na Střední škole chovu koní a jezdectví v Kladrubech nad Labem. Tento projektový den nesl název „Jdeme do toho jako koně!“

V úvodu se žáci rozdělili na 2 družstva, která si během dopoledne poměřovala síly ve sportovních a dovednostních soutěžích ( např. v běhu, v běhu přes překážky, v sestavení postroje pro koně....).

Jak vítězové, tak poražení byli odměněni sladkou odměnou. Na závěr si žáci mohli vyzkoušet jízdu na koňském „trenažéru“, ti odvážnější i klus a cval. I přes nepřízeň počasí se akce vydařila a všem se moc líbila.

Po delší době jsme se školou opět měli možnost navštívit Východočeské divadlo v Pardubicích, které nám ve čtvrtek 21. října 2021 otevřelo své brány představením s názvem Jako břitva. Text na motivy života, díla a odkazu Boženy Němcové napsala současná dramatička Lenka Lagronová. Světovou premiéru této hry uvedlo Národní divadlo v Praze v roce 2016 a pardubická inscenace je jejím druhým provedením na české scéně. Poetické a vtipné ztvárnění nám přiblížilo osud jedné z našich nejznámějších spisovatelek. Nešlo však o klasický životopisný příběh, ale o pohled na její vnitřní cítění, přístup k umělecké tvorbě, vnímání života a ukázání charakteru této mimořádné ženy. V samotném ději bylo mnoho momentů, které směřovaly k zamyšlení se nad otázkou, co je vlastně vnitřní svoboda? Hlavní roli osobitě ztvárnila Martina Sikorová.

Představení se účastnilo přes sto žáků našich osmých a devátých ročníků. Všichni jsme odcházeli plni dojmů a také podnětů pro diskusi do hodin literární výchovy. Překonala Božena Němcová svou dobu nejen jako spisovatelka?

Ve čtvrtek 16. září se v rámci odpolední výuky tělesné výchovy účastnily dívky třídy 7. A, B, C ze ZŠ Masarykovo náměstí akce "Přelouč běží pro pěstouny", který se běžel pod záštitou Pardubického kraje, MÚ Přelouč a Charitou Přelouč.
Celkem 17 dívek se postavilo na pomyslnou startovní čáru v běhu o délce 4,4 km s úmyslem podpořit dobrou věc a zároveň udělat něco dobrého pro své zdraví.
Protože jsme v hodinách tělocviku jeden tým, běželi jsme jako celá skupina. Na trase jsme si vytyčili několik stanovišť, kde jsme na sebe vždy čekali a poté vyběhli opět jako celek. Holky se mezi sebou vzájemně motivovaly a po celou dobu dávaly do běhu maximum svého úsilí. Odpolední tělocvik jsme si tak užili a ke škole se vrátili s dobrým pocitem.

Základní škola Přelouč

Masarykovo nám. 45