Akce 2. stupeň

V pondělí 2. května se žáci 7. A vydali na exkurzi do střediska ekologické výchovy Paleta v Pardubicích. Program s názvem Zdraví na talíři se uskutečnil ve velmi pěkné nové moderní ekostavbě u Chrudimky. S lektorem programu si povídali o tom, co je a co není zdravá výživa. Potom přišla na řadu praxe a žáci si sami připravili zdravé občerstvení - pomazánku z červené čočky, ovocný salát, nepečené jahelné kuličky a k pití ovocný čaj. Chutnalo všem, o recepty si řekla většina účastníků.

Po vítězství v okrskovém kole se zúčastnili naši chlapci okresního kola v malé kopané. Turnaj probíhal v Pardubicích v areálu PAMAKO Na Hůrkách. Ačkoliv chlapci bojovali jako lvi, postup ze skupiny mezi nejlepší 4 týmy jim těsně unikl, takže obsadili celkově krásné páté místo. Kluci si obtížně zvykali na  malinké hřiště a upravená pravidla. Pochvala patří všem za bojovnost a vzornou reprezentaci školy.

Každá generace má svou oblíbenou hudbu a těžko se jí chápe, že i hudba rodičů a prarodičů byla ve své době tak trochu „rebélií“ ….

Žáci druhého stupně v pátek 22. dubna navštívili koncert skupiny Marbo, která je provedla od kořenů jazzu, přes jeho vývoj v Americe až k soudobé hudbě u nás. Zazněly písně všeobecně známé i ty dětem známé méně, v některých si společně všichni zazpívali a zatleskali, snad si odnesli i nové vědomosti o vzniku populární hudby, potřebné v 9. ročníku, ale hlavně si koncert všichni užili!

Děkujeme!

Patnáct žáků z osmých tříd naší školy se zúčastnilo 4. května TECHNOhrátek v SOŠ a SOU technickém Třemošnice.

Jeho zaměstnanci a žáci připravili pro zhruba 110 účastníků šest pracovišť – obráběč kovů, nástrojař, mechanik seřizovač CNC strojů, mechanik strojů a zařízení, strojní mechanik a truhlář, na kterých si mohli všichni vyzkoušet nejrůznější činnosti, které jsou v těchto oborech zastoupeny.

Na stanovišti nástrojařů zaujalo vystřihování tvarů nůžkami na plech, na které se stála fronta, zájem byl i o řezání pilkou na železo. Děti si zkusily práci s pilníkem a názorně tak zjistily, jakou roli při tom hraje různá tvrdost kovů. Živo bylo rovněž u obráběcích strojů, jejichž obsluhu si žáci opatrně a pod dozorem vyučujících vyzkoušeli. Mladé počítačové nadšence potěšilo stanoviště mechanik seřizovač CNC strojů, kde si modelovali klíčenku s logem třemošnické střední školy. Na truhlárně si mohli vyrobit přívěšky na krk či píšťalky.

Součástí akce byla i prezentace společnosti Kovolis Hedvikov. Všem zúčastněným se toto setkání velice líbilo.

Ve čtvrtek 21. dubna naši deváťáci navštívili Muzeum hudby, které spadá pod Národní muzeum v Praze. Už samotná cesta do muzea byla krásnou procházkou starou Prahou přes Václavské náměstí, kolem Národního divadla, podél Vltavy kolem Muzea Bedřicha Smetany, přes Karlův most až na Kampu, kde se Muzeum hudby nachází….. Náš polední program zahájila prohlídka expozice „Po stopách historie hudebních nástrojů“ s možností poslechnout si ukázky jednotlivých nástrojů reprodukovaně přes sluchátka, na některé nástroje si žáci mohli zkusit i sami zahrát… Hlavní části programu byl workshop „Muzikoterapie“. Tady už aktivně spolupracovali s lektorkou, zapojovali celé své tělo a celou třídní skupinu! Vyzkoušeli si množství hudebních nástrojů a jejich působení na lidské smysly, jak pracovat ve skupině s napětím a následným uvolněním. Celou hodinku jsme pak zakončili krátkou relaxací, do které se ponořit bylo pro některé velmi náročné, pro některé zase největší zážitek…

Každopádně, všichni si celý den v Praze velmi užili!

Veronika Pokorná

Základní škola Přelouč